kosmeter@kosmeter.pl +123 456 7890

Jabłka dobre dla zdrowia i urody

Podobno zjedzenie jednego jabłka dziennie, oddala naszą drogę do lekarza. Ale co sprawia, że jabłka uchodzą za źródło zdrowia i urody?

Jabłko to owoc łatwo dostępny i przez większość z nas lubiany. Nie bez powodu właśnie jabłka są podawane już od najmłodszych lat. Jabłka dostarczają wysokiej jakości witamin i składników mineralnych. Posiadają wiele właściwości leczniczych. Dziennie powinniśmy zjadać jedno jabłko dla urody, drugie dla dobrego zdrowia.
Dlaczego warto jeść jabłka?

dostarczają cennej witaminy C- im kwaśniejsze jabłko, tym więcej witaminy zawiera posiadają działanie odkwaszające organizm regulują przemianę materii (rozluźniają masę kałową i prowokują skurcze jelit) wysoka zawartość błonnika w jabłkach wpływa na regulację poziomu cukru we krwi wykazują działanie przeciwnowotworowe- chociażby z tego względu, iż skracają czas kontaktu nabłonka jelit z substancjami toksycznymi wzmacniają serce, układ nerwowy, mięśnie i poprawiają pracę wątroby wykazują działanie moczopędne mogą wspomóc zmniejszenie obrzęków nóg medycyna ludowa sugeruje od dawna, że systematyczne spożywanie kwaśnych jabłek zmniejsza reumatyczny ból stawów ze względu na zawartość rozpuszczalnej frakcji błonnika umożliwiają namnażanie bakterii probiotycznych oddziałując na odporność organizmu i stan jelit przetarte, ugotowane jabłka łagodzą biegunkę u dzieci, a u osób dorosłych zmniejszają niestrawność i wspomagają leczenie choroby wrzodowej zawarta w jabłkach kwercetyna działa ochronnie przed pojawieniem się zaćmy, szczególnie u osób chorujących na cukrzycę herbatka ze skórek jabłek ma właściwości dezynfekujące i łagodzi stany zapalne jamy ustnej

Ocet jabłkowy i jego właściwości

Dobroczynne działanie octu jabłkowego było znane już w dawnym Egipcie. Uważano niegdyś, że wspomaga on żywotność człowieka. Nadaje się zarówno do sałatek, jak i do dań mięsnych.

Właściwości octu jabłkowego:

pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych przyspiesza trawienie posiada dużą zawartość potasu, wapnia, fosforu i sodu dostarcza witaminy E neutralizującej wolne rodniki ocet jak jabłka zawiera pektyny, które przyczyniają się do obniżenia cholesterolu we krwi i poprawy stanu naczyń krwionośnych jest ważny dla systemu nerwowego i układu krążenia już łyżeczka octu wlana do szklanki wody i wypijana regularnie obniża gorączkę oraz spowalnia rozwój infekcji

Domowy ocet jabłkowy

Kilka jabłek umyj i pokrój na małe kawałki. Następnie przełóż do słoika. Zalej posłodzoną, przegotowaną wodą. Miksturę należy pozostawić w ciepłym miejscu do czasu sfermentowania (około 4 tygodnie). Od czasu do czasu mieszaninę zamieszaj drewnianą łyżką. Gotowy ocet przecedź i przelej do butelki. Przechowuj w chłodnym miejscu.