Masz problem z uzębieniem? Ten problem może spotkać ludzi w każdym wieku. Sprawdź, jak działają implanty i dlaczego sa lepsze od protez.
Implanty stomatologiczne (wszczepy) są obecnie najnowocześniejszym rozwiązaniem technologicznym dla tych wszystkich osób, które w skutek różnych zdarzeń (wypadek, próchnica) straciły uzębienie (częściowo bądź całkowicie).
Podstawowym zadaniem implantów jest funkcjonowanie jak „naturalny” ząb – zarówno pod względem mechanicznym jak i fizjologicznym. Implanty wytwarza się z tytanu, jest to materiał w pełni dostosowujący się do organizmu (nie wywołuje reakcji alergicznych).
Wszczepy są bezpieczne, trwałe oraz wytrzymałe. Dzięki ich zastosowaniu odtworzony zostaje mechanizm, który pozwala pacjentom powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Istotne jest również odtworzenie pierwotnej estetyki uśmiechu.
Implant to niewielka śruba o średnicy 3 – 5 mm oraz długości 7 – 21 mm. Po wszczepieniu jej w kość szczęki, pełni rolę korzenia zęba. Na implancie po okresie wgojenia (osteointegracja), zakładana jest kolejno korona porcelanowa lub ceramiczna (odcień dopasowany jest do naturalnej barwy zębów).
Ważne! Implanty zębowe nie powodują zaniku kości, nie ulegają procesom powstawania próchnicy, nie wywołują również alergii i odczynów zapalnych (wykonane są z materiałów w pełni obojętnych dla organizmu).
Dzięki zastosowaniu implantu nie ma potrzeby „obciążać” zdrowych zębów, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych technik protetycznych, gdzie konieczne jest wykorzystanie sąsiadujących zdrowych zębów (protezę zęba stabilizuje się klamrą na sąsiednich zębach).
Jedną z zalet implantów jest to, że wszczepione zwiększają możliwości spożywania zróżnicowanych pokarmów, chronione są tkanki dziąseł oraz kości. Wszystko to przyczynia się do zachowania estetycznego wyglądu twarzy.
Implanty stomatologiczne są alternatywą dla zdejmowanych oraz stałych protez. Nie wymagają używania klejów. Czy implant jest lepszy niż własny ząb? Niestety nie. Pomimo postępu w chirurgii stomatologicznej, implantologii, stosowaniu coraz lepszych materiałów jak i metod leczenia – implanty zębowe nigdy nie będą lepsze niż własne uzębienie.
Należy pamiętać, że wszczep jest tylko rozwiązaniem protetycznym, mającym na celu uzupełnienie brakującego zęba (zębów). Mimo maksymalnie zbliżonej formy ( funkcja, wygląd) do naturalnego uzębienia, nigdy go w pełni nie zastąpi. Ważne! Najkorzystniejsze jest dbanie o własne zęby i niedopuszczenie do ich utraty.
Wśród znanych współczesnej stomatologii metod odtwarzania brakujących zębów – implant stomatologiczny jest najbliżej „naturalnej” doskonałości. Z wieloletnich badań i obserwacji klinicznych wynika, że implantologia zębowa jest jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej pożądanych metod uzupełnienia braków zębowych. W 98, 9% przypadków, wszczepienie implantów zakończone jest sukcesem.
O implanty stomatologiczne należy dbać tak samo jak o własne uzębienie – podstawą jest regularne szczotkowanie, używanie nici dentystycznych (czyszczenie przestrzeni pomiędzy implantami oraz przy nasadzie dziąseł), stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Zalecane są również wizyty u stomatologa celem usuwania kamienia oraz płytki nazębnej (gromadzi się na powierzchni podczas jedzenia, podobnie jak na naturalnych zębach).
Ważne! Implanty wymagają większej uwagi niż własne zęby, aby utrzymać je w dobrym stanie.
Implanty stomatologiczne nigdy nie zastąpią w pełni własnych zdrowych zębów. Jednakże są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, przebarwienia, choroby próchniczne. Ponadto rewelacyjnie spełniają swoją rolę, nie obniżając przy tym wygody ich codziennego używania.