Artykuł

Kosmetyki plażowiczki Pielęgnacja

#co oznacza SPF#jak bezpiecznie się opalać#jak wybrać krem z filtrem#jaki jest mój fototyp#kosmetyki na plażę#kremy z filtrem#produkty do opalania

Wizja zbliżającego się urlopu wywołuje uśmiech, a głowę zaprząta lista zakupów? Wspaniale, jednak w euforii nie zapomnij o zasadach bezpiecznego opalania! Sprawdź, jakie kosmetyki przydadzą ci się na plaży podczas wyjazdu.

Letnie miesiące dla większości z nas są tymi najszczęśliwszymi. Według statystyk, rodzi się w nich najwięcej dzieci, więc to nie tylko czas twoich urodzin, ale także rozpoczęcia wakacji i urlopu. Pozostając w klimacie wolnego czasu, na pewno wiesz, gdzie chcesz go spędzić w tym roku. Jednak bez względu na to, dokąd się udasz, musisz zabrać ze sobą odpowiednie kosmetyki. Wśród nich obowiązkowo musi się znaleźć krem z filtrem. Dlaczego jest on tak ważny?

Dlaczego należy stosować kremy z filtrem?

Filtry przeciwsłoneczne chronią twoją skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Pierwsze docierają do skóry właściwej, niszcząc włókna kolagenu i elastyny. Powodują także alergie i potęguje działanie promieni UVB. Te natomiast wywołują rumień i zmiany nowotworowe. Teraz już wiesz, dlaczego tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem. Aby się przed tym ochronić, musisz wybrać odpowiedni kosmetyk. Skrót SPF widoczny na opakowaniach oznacza stopień ochrony przed promieniami UVB, a liczba mówi o wysokości filtra. Wskaźnik SPF jest stosunkiem ilości promieniowania UV, które powoduje oparzenia podczas opalania z użyciem filtra do wartości bez stosowania filtra. Innymi słowy określa, o ile wydłuża się czas, w którym może dojść do poparzenia słonecznego. SPF wynosi od 2 do 50 i nie gwarantuje stuprocentowej ochrony.

Jak wybrać odpowiedni krem z filtrem?

Bez względu na to, dokąd udasz się na wakacje, musisz wiedzieć, jaki kosmetyk ze sobą zabrać. Ogólny podział wygląda tak, że w Polsce wystarczy ci krem z filtrem 15-20, natomiast w egzotycznych krajach 30-50. Jednak to bardzo uproszczone. Dużo zależy także od twojego typu skóry, czyli tak zwanego fototypu. Korzystając z poniższej ściągi sprawdź, jakiego filtru powinnaś używać.

I - bardzo jasna karnacja z piegami, jasne blond lub rude włosy i jasnoniebieskie lub jasnozielone oczy - SPF 50.

II - jasna karnacja, jasny lub ciemny blond włosów, niebieskie zielone i szare oczy - SPF 25-30.

III - lekko śniada skóra, brązowe włosy, szare, brązowe lub ciemnoniebieskie oczy - SPF 10-15.

IV - śniada i oliwkowa karnacja, ciemnobrązowe lub czarne włosy oraz ciemnobrązowe oczy - SPF 5-10.

Dodatki do opalania

Poza kremami, olejkami i balsamami z filtrem, istnieją także inne kosmetyki do stosowania przed lub po opalaniu. Jeśli nie lubisz godzinami wylegiwać się na plaży lub bardzo wolno się opalasz, a pragniesz mieć piękną opaleniznę, skorzystaj z przyspieszacza opalania. Aktywują one procesy naturalnego opalania. Pamiętaj tylko, by używać go podczas krótkich kąpieli słonecznych, w przeciwnym razie nabawisz się oparzeń! Po opalaniu skorzystaj z balsamów chłodzących i nawilżających, które utrwalą piękny kolor skóry i ukoją ją w razie pieczenia i zaczerwienień.

Polecamy:

Eveline, Sun Expert, Argan Oil, Wodoodporny balsam do opalania - 13.99zł

Dax Cosmetics, Balsam do opalania z masłem kakaowym - 13.65zł

Soraya, Balsam po opalaniu chłodząco-łągodzący - 10zł

Eveline, Argan Oil, Przyspieszacz opalania - 13.99zł

Pharmaceris, Hydrolipidowy krem ochronny do twarzy - 36.63zł

Komentarze