Artykuł

Fakty i mity o kosmetykach Video

#bezpieczeństwo kosmetyków#fakty i mity o kosmetykach#Iwona Białas#kontrowersyjne składniki kosmetyków#kosmetyki szkodzą#kosmetyki wywołują alergie#seminarium#targi beauty forum

Wiele słyszy się o tym, że kosmetyki mogą wywoływać alergie, szkodzić skórze, a nawet zdrowiu. Ile w tym prawdy?

Jednym z punktów 18. Targów Beauty Forum było seminarium dotyczące bezpieczeństwa kosmetyków pt. „Kontrowersyjne składniki kosmetyków – fakty i mity pod lupą”. - Najważniejszym mitem dotyczącym kosmetyków jest to, że szkodzą– mówi Iwona Białas, chemik i kosmetolog, safety assessor. - Jeżeli jest nawet cień szansy, że surowiec działa potencjalnie rakotwórczo czy negatywnie na rozrodczość, to takie substancje są bardzo szybko wycofywane z obrotu i nie mogą być stosowane jako składniki kosmetyków – dodaje.

Winien jest konsument?

Dzięki temu, że kosmetyki przed wejściem do sprzedaży przechodzą szereg testów bezpieczeństwa, powinniśmy być pewni, że nie zagrażają zdrowiu. Wielowiekowa tradycja poparta argumentami naukowymi i ustawami wskazuje, że produkty te nie działają negatywnie. - Należy rozumieć jak stosować kosmetyki, bo z założenia są bezpieczne. Ocenia się ryzyko stosowania kosmetyku w kontekście zakładanych warunków użytkowania. Producent nie bierze odpowiedzialności za to, że ktoś wypije płyn do mycia ciała, albo farbę do włosów będzie trzymał na głowie dwanaście godzin, a potem nie dosyć że ma uczulenie, to jeszcze zostały szczątkowe włosy. Bardzo istotną kwestią jest to, żeby rozumieć, że kosmetyki są przeznaczone do konkretnych celów i to bezpieczeństwo dotyczy określonych warunków ich stosowania – zwraca uwagę Białas.

Przypadki alergii

Jednak nie można zapominać o tym, że niejednokrotnie konsumenci cierpieli na alergie, które wywołały właśnie konkretne składniki kosmetyków. Takie przypadki skutecznie rozpowszechniają mit o groźnym i niepożądanym działaniu niektórych produktów. - Uczulenia to tendencja pewnych osób, które wykazują cechę osobniczą, są po prostu bardziej lub mniej wrażliwe na pewne substancje. Trudno mówić, że kosmetyk jest winien. To jest wewnętrzna cecha danego organizmu. Jeśli wie, że jest uczulony, po prostu takich kosmetyków nie powinien stosować – zaznacza safety assessor.

Składnikami, które również budzą wiele emocji są parabeny. Iwona Białas w rozmowie z Kosmeter.pl zanacza, że parabeny niesłusznie wywołują tak dużo kontrowersji.

Komentarze