Artykuł

8 powodów, dla których warto pić wodę Zdrowie

#dlaczego warto pić wodę#działanie wody#dzienne spożycie wody#ile wody pić#właściwości wody#woda i odchudzanie

Zdrowy styl życia, to nie tylko odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. To również prawidłowe nawodnienie organizmu. Poznaj 8 powodów, dla których warto zadbać o odpowiednią ilość wody w ciągu dnia.

Ile wody pić?

Przyjmuje się, że na 1 kg masy ciała należy wypijać ok 30 ml wody. Jednak minimalna ilość spożywanej wody wynosi 1,5l na dzień. Zapotrzebowanie jest ustalane indywidualnie, uzależnione od aktywności fizycznej oraz stylu życia. Osoby mające dużą aktywność fizyczną muszą spożywać więcej płynów w ciągu dnia. Należy pamiętać, że w bilans płynów nie wlicza się wypijanej kawy, herbaty i alkoholu.

Dlaczego warto pić dużo wody?

  1. Prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego

Woda pomaga rozłożyć węglowodany, tłuszcze i białka w celu zapewnienia organizmowi potrzebnych substancji odżywczych. Bez niej byłoby to niemożliwe. Prawidłowa ilość wody usprawnia także pracę jelit i niweluje zaparcia.

  1. Spadek masy ciała

Odpowiednie nawodnienie przyśpiesza metabolizm, co skutkuje obniżeniem masy ciała. Organizm nie zacznie spalać tkanki tłuszczowej jeśli nie będzie prawidłowo nawodniony. Spalanie tkanki tłuszczowej jest procesem wyzwalającym ciepło, woda stanowi czynnik chłodzący bez którego organizm nie może sprawnie tracić tkanki tłuszczowej. Często odczuwanie głodu i pragnienia jest bardzo mylone ze sobą. Bywa, że organizm domaga się wody niżeli pokarmu, dlatego warto najpierw napić się szklanki wody niż zjeść dodatkową porcję obiadu.

  1. Walka z bólem głowy

Występujący ból głowy bardzo często jest objawem odwodnienia. Z tego powodu warto pić odpowiednią ilość wody. Podczas ataku tej nieprzyjemności w większości przypadków pomaga wypicie szklanki wody i krótki relaks z zamkniętymi oczami.

  1. Problemy zdrowotne

Badania naukowe donoszą, że zbyt mała podaż wody w ciągu dnia powiązana jest z chorobami serca, kamieniami nerkowymi, nowotworami.

  1. Detoks organizmu

Woda wypłukuje organizm z toksyn, dzięki czemu czujemy się „lżejsi” i bardziej ożywieni. Proces ten jest osiągany przez pocenie się i wydalanie moczu, jednak nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego nawodniania.

  1. Dobra koncentracja

Nasz mózg w ok 85% składa się z wody. Gdy jesteśmy odwodnieni dużo gorzej czujemy się psychiczne. Nawodniony mózg lepiej pracuje niż ten pobudzany kofeiną. Co więcej jest bardziej skoncentrowany i produktywny.

  1. Piękna i zdrowa skóra

Skóra pozbawiona wody piecze, naskórek zaczyna się łuszczyć i odczuwalne jest nieprzyjemne napięcie. Regularne picie wody przez cały dzień nadaje skórze młodzieńczy i świeży wygląd.

  1. Większa wytrzymałość organizmu

Woda szczególnie istotna jest u sportowców. Już 2% odwodnienie prowadzi do obniżenia ich formy. Udowodniono, że osoby lepiej nawodnione są w stanie dłużej i z większymi efektami wykonywać wysiłek fizyczny.

 

Picie wody wydaje się niepozorną czynnością, jednak jest kluczowe dla prawidłowego „działania” organizmu. Jeżeli trudno Wam o samodyscyplinę w piciu wody, polecamy darmowe aplikacje na telefon, które przypominają jej o spożywaniu.

Komentarze